Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.09.28 g. 15:15

"Pamiętać, badać, upamiętniać" - nowa wystawa w DSH


NOWA WYSTAWA DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ
2 –19 października 2008
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie.
WSTĘP WOLNY

 


Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę Pamiętać, badać, upamiętniać przygotowaną przez Fundację Brandenburskich Miejsc Pamięci. Ekspozycja pokazuje dawne obozy koncentracyjne w Sachsenhausen i Ravensbrück,  które obecnie są ośrodkami edukacji i nauki o zbrodni nazistowskiej.

 

Fundacja Brandenburskie Miejsca Pamięci
Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku pojawił się problem nowoczesnej aranżacji NRD-owskich „Narodowych Miejsc Przestrogi i Pamięcię” na terenie Brandenburgii i uczynienia z nich ośrodków badawczych i edukacyjnych. W 1993 roku założono niezależną Fundację utrzymywaną przez land Brandenburgii i Republikę Federalną Niemiec, która ma służyć realizacji tych celów. Fundacja zrzesza trzy instytucje: Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen wraz z jego filą – Muzeum Marszu Śmierci, Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück oraz Ośrodek Dokumentacji w dawnym więzieniu w Brandenburgu nad Hawelą. Radę Fundacji wspierają gremia o międzynarodowym składzie, w których zasiadają również dawni więźniowie obozów koncentracyjnych. Siedziba zarządu i biuro fundacji znajduje się w budynku dawnej „Inspekcji Obozów Koncentracyjnych” w Oranienburgu.

 

Zadaniem fundacji jest popularyzacja wiedzy o II wojnie światowej, rządach nazistowskich i komunistycznych oraz inicjowanie publicznej debaty związanej z tymi tematami. Fundacja gromadzi i chroni materialne świadectwa (w tym pozostałości budowlane na terenie obozów), źródła archiwalne, prowadzi badania oraz wydaje publikacje dotyczące historii obozów i podobozów koncentracyjnych w Brandenburgii, a także obozów NKWD i politycznego systemu karnego w NRD.

 


Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory ikonograficzne, filmowe, fonograficzne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu. Dom Spotkań jest czynny: wt.–pt: 10.00–18.00; sob.–ndz: 11.00–17.00. WSTĘP WOLNY. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl

 




-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy